PASAPORT: Başvuru tarihi itibari ile geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan, ve en az iki boş vize sayfası bulunan yeni tip çipli bordo pasaportun aslı.

Fotoğraf ( 2 Adet ): Arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş, kulaklar görünür, beyaz kıyafet ve gözlük olmayan, mat kağıda basılmış fotoğraf. Fotoğraf ölçüleri ve özellikleri için aşağıdaki örnek fotoğrafı inceleyiniz.

JW201 / JW202 Belgesi ( Asıl ): Çin’deki eğitim kurumundan gönderilmiş olan JW201 veya JW202 belgesinin aslı. Örnek belge aşağıdadır.

Okula Giriş Bildirim Formu: Çin’de öğrencinin eğitim alacağı, öğrenciyi kabul eden okulun göndermiş olduğu giriş bildirim formunun aslı. Örnek belge aşağıdadır.

Nüfus Cüzdanı (Fotokopi): Nüfus cüzdan kopyası renkli veya siyah beyaz olabilir, fakat kimlik üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler net okunur şekilde olmalıdır.

İkametgah Belgesi / Senedi (Aslı): Kişinin ikamet durumunu gösterir İkametgah senedinin aslı.

Banka Hesap Cüzdanı ( Aslı ): Öğrencinin eğitim göreceği yıl başına ortalama 2500 USD içeren banka hesap cüzdanının aslı. Eğitim süresi 4 yıl ise 10.000 USD veya karşılığı TL / EURO vb.

Nüfus Kayıt Örneği ( Aslı ): Vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı sunulmalıdır.

Adli Sicil Kaydı (Aslı): Adli sicil kaydı aslı sunulmalıdır. E devletten alınan belgeler geçersizdir.

 JW201 / JW202 Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

JW201 / JW202, başvuruları kabul başvurusunu kabul ederek başvuranların başvurduğu Çin üniversitesi tarafından başlatılan formlardır. Öğrenciler kabul edildikten sonra, Çin üniversitesi aşağıdakileri içeren bir belge paketi gönderir:

  1. Orijinal JW201 veya JW202 Formu.
  2. İlgili Üniversiteden Kabul Mektubu ve diğer gerekli belgeler. JW201 / JW202, öğrencilerin en yakın Çin konsolosluğuna veya elçiliğine Çin öğrencisi Vize (X-Visa) başvurmaları için ihtiyaç duyacakları formdur.

Bununla birlikte, üniversitenin Çinlilerce doldurması, pul yapması (hiçbir şey damgalı olmadan Çin’de resmi olmaması nedeniyle) öğrencilerin bir JW201 / JW202 indirmesi mümkün değildir ve kendileri imzalamalıdır. Bu nedenle, potansiyel başvuru sahipleri, henüz üniversitelerinden JW201 veya JW202 formunu almamış ve gidiş tarihi yaklaşıyorsa, mümkün olan en kısa sürede ilgili üniversiteye danışın ve bitirmek için yapılması gerekenleri öğrenmek önerilir Çinli öğrenci Vizesinin işlenmesi.

JW201, Çin’de tam bir burs veya kısmi burs eğitimi almak isteyenler için, JW202 ise kendi başına veya kısmi bursla Çin’de okumak isteyenler içindir. Hangisinin yayınlanacağına Çin yetkili birimi karar verir. Sadece öğrenci vizesinin (X-Visa) uygulanması için değil aynı zamanda öğrencinin üniversiteye kayıt yaptırmasından sonra öğrenci vizesinin yenilenmesi ve uzatılması için de kullanılırlar.

Bu noktaları akılda tutmak önemlidir:

  • Başvuranlar bir derece programına başvurursa, başvuru paketini 5-8 hafta içinde alacaktır.
  • Başvuru sahipleri uzun vadeli lisans dışı bir programa (altı aydan uzun süre) başvurursa, paketi 3-4 hafta içinde alacaktır.
  • Başvuru sahipleri kısa süreli lisans dışı bir programa (altı aydan kısa süre) başvurursa, okul paketi kendisine gönderebilir.

Çin elçiliği, yalnızca aşağıdaki prosedürlerden sonra JW202 formunu alacaktır:

  1. Daha önce belirtildiği gibi JW202 formu, Çin’deki ilgili üniversite tarafından resmi ve resmi bir şekilde doldurulmalı ve ayrıca üniversite şansölyesi tarafından damgalanmış ve imzalanmış olmalıdır.
  2. Form, üniversite tarafından, daha fazla onay için Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) ve Çin hükümetine gönderilmelidir. Yukarıdaki yetkililer JW202 formunu doğrulama sürecini geçtikten sonraki 1-2 hafta içinde imzalayacaklardır.

Vizeye başvurmadan önce X Vizesi için başvuracak tüm öğrencilerin fizik muayene yapmaları gerekir. Çoğu durumda, başvuranlar, X vizesini uygulamaya başladıklarında tamamlanmış orijinal fizik muayene belgesini sunmalıdırlar. Ayrıca, Çin büyükelçiliği tarafından tanınan resmi bir yerel hastanede fizik muayene yapmak akıllıca olacaktır ve bu nedenle, vize başvuru prosedürünün daha sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.