1) Başvuru Şekilleri

Umuma mahsus pasaporta sahip olan başvuru sahiplerinin Çin Vize Merkezi’ne başvuru yapmaları rica olunur.

Çin Vize Merkezi Çalışma Saatleri:  hafta içi her gün ( hafta sonu ve tatil günleri hariç ) 09:00 – 15:00 saatleri arasında vize başvuruları kabul edilir ve parmak izi alınır, 09:00 – 12:00  13:00 – 16:00 saatleri arasında vize dağıtımı yapılır.

Çin Vize Merkezi Adresi: Maslak Mahallesi, Meydan Sokak, No. 5 Spring Giz Plaza Kat 14 Sarıyer/ İstanbul

2) Pasaporta Göre Başvuru

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaporta sahip başvuru sahiplerinin Çin vizesi başvurularını Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapmaları rica olunur.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri: Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri sabah 09:30 – 12:30 arası.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Tarabya Mahallesi, Ahi Celebi Caddesi Çobançesme Çıkmazı Sokak NO.4 Tarabya, Sarıyer/ İstanbul.

NOT:

1- Başvurunuz reddedilirse vize ücreti iade edilmez.

2- Çok girişli Çin vize başvurularının konsolosluğun onayından geçmesi gerekir.

3- Ekspres vize başvuruları konsolosluğun onayından geçmelidir.

Vize Başvuru Prosedürleri

1- Çin Vize Merkezi internet sitesine giriş yapınız: http://www.visaforchina.org.

2- İnternet sitesinde form doldurunuz ve randevu tarihi alınız, başvuru formunun ve randevu fişinin çıktısını alınız.

3- İlgili vize başvuru evraklarını hazırlayınız.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

1- Başvuru sahibi bizzat Çin Vize Merkezine gelerek evraklarını teslim etmeli ve parmak izi vermelidir.

2- Başvuru evrakları mutlaka usule uygun olmalı, evrakların usule uygun olmadığı veya sahte olduğu tespit edilirse, Çin’e giriş amacı ve başvurusu birbirine uygun değilse başvuru kabul edilemez.

3- İlgili ulusal yasalar ve uluslararası anlaşmalar gereğince, herhangi bir egemen ülke ülkesine giriş-çıkış konusunda karar verme yetkisine, kendi ülkesinin kurallarına göre vize verme, vize vermeme, vize verip bunu iptal etme yetkisine sahiptir. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu kanun ve ilgili yönetmeliklere göre vize tipine, giriş-çıkış sayısına, geçerlilik süresine ve kalış süresine, başvuruyu reddetme hakkına ve verilen vizeyi iptal etme yetkisine sahiptir.

Çin Vizesi Hakkkında Bilmeniz Gerekenler

 • Çin Halk Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport ( Bordo Pasaport) sahiplerinden vize talep etmektedir. Hususi Pasaport ( Yeşil Pasaport), Hizmet Pasaportu ve Diplomatik pasaport sahipleri ise Çin vizesi almadan 30 güne kadar vizesi olarak Çin’i ziyaret edebilirler.
 • Başvurularınız; bulunduğunuz şehirlere bağlı olarak Çin Ankara Büyükelçiliği veya Çin İstanbul Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır.
 • Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Bölgeleri: İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Yalova, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Isparta, Burdur, Denizli, Uşak ve Antalya
 • Diğer şehirlerden yapılacak olan Çin Vize başvuruları Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılacaktır.
 • Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşlarından 24 saatten az süre transit durumunda kalacak kişilerden transit vize talep etmemektedir. 24 saatten fazla kalınması gerektiği durumlarda transit vize alınması gerekmektedir. 24 saatten az olan bağlantılı uçuşunuzu alırken, aynı hava alanı ve terminalden seyahatinize devam etmeniz gerekmektedir. Bazı şehirlerde birden fazla hava alanı, veya aynı hava alanında birden fazla terminal olabilir. Gümrüğe girmek zorunda kalmadan yolculuğunuza devam edebilecek şekilde uçak biletinizi almanız gerekmektedir.
 • Çin’e yapacağınız seyahatte Çin sınırları içerisinde uçağınız ilk hangi şehre / hava alanına iniş yaparsa, gümrüğe o noktada girmek gerekir. Ayrıca valizleriniz de bu hava alanında alınıp tekrar yeni uçuş için check in yapılması gerekmektedir. Çin sınırları içerisinde indiğiniz noktada valizinizi alıp tekrar check in yapınız.
 • Çin vize başvuruları 7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Çin vize başvuru formu doldurulup, randevu alındıktan sonra randevu tarihini takip eden 7 iş gününde çıkmaktadır.
 • Bireysel Turistik Çin vizesi Şubat 2016 itibari ile durdurulmuş olup, turistik amaçlı seyahatlerde sadece grup vize başvurusu yapılabilmektedir.
 • 4 Aralık 2017 itibari ile Çin vize başvurularında parmak izi ve randevu talep edilmektedir. Bu tarihten sonra yapılacak olan ilk başvuruda parmak izi verilecek olup, takip eden 5 yıl geçerli olacaktır.
 • Resmi barkodlu davetiyeler İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliği adına gelmektedir. Başvuru nereye yapılacaksa davetiyenin o makama hitaben hazırlanması gerekmektedir. İstanbul’dan başvuru yapması gereken bir firmanın davetiyesinde Embassy Ankara ifadesi geçiyorsa, İstanbul Başkonsolosluğu sisteminde davetiyeyi göremeyeceğinden dolayı başvuruyu kabul etmeyecektir.
 • Mürettebat Vizesine başvuracak kişi daha önce hiç Çin Vizesi almamış / veya almış fakat Çin’e gitmemiş ise; kendisinin çalıştığı firma ile yapmış olduğu kontratı ve Adli Sicil kaydını da sunması gerekmektedir. E-devlet üzerinden alınmış adli sicil kaydı geçerlidir.